środa, 30 listopada 2016

SPONTANICZNE rozgrzewkowe historyjki

to bezkserówkowy, "bezprzygotowaniowy", w pełni angażujący uczniów pomysł na rozgrzewkę językową w postaci historyjek (na przykład świątecznych) tworzonych na bieżąco na tablicy obojętnie jakiej lub na dowolnej powierzchni, na przykład na tablicy typu flipchart, folii easy flip albo brystolu :) Jedyne co nam potrzeba to wyobraźnia, kreda lub mazaki. W przypadku ambitniejszych artystycznie uczniów, możemy wykorzystywać kredki, flamastry i inne mazidełka tworząc kolorowe plakaty.

- uczniowie pracują całą klasą lub w  mniejszych grupach 
(wówczas mogą rysować na kartkach a4)
- uczeń A rysuje na tablicy dowolny obiekt
- uczeń B rozpoczyna historyjkę zdaniem wprowadzającym
- kiedy uczeń B stworzy swoje zdanie, podchodzi do tablicy i dorysowuje kolejny element
- uczeń C kontynuuje historyjkę dokładając od siebie swoje zdanie, logicznie łączące się z wydarzeniami proponowanymi przez ucznia B
- kiedy uczeń C doda swój wątek, podchodzi do tablicy, dorysowuje kolejny element modyfikujący historyjkę, a uczeń D dodaje swoje 5 groszy :)
- i tak dalej
W ten sposób powstaje spontaniczna historyjka, której wydarzenia modyfikowane są na bieżąco, a uczniowie muszą zareagować wykorzystując docelowe struktury i słownictwo.
Temat historyjki może być dowolny, lub jeśli omawiamy akuratnie jakiś dział tematyczny, wątek opowiadania może oscylować wokół tego zagadnienia.

Żeby wszystkich  zaangażować uczniów do jednoczesnej pracy, możemy zachęcić ich do notowania dosłownych wypowiedzi lub streszczenia wypowiedzi rówieśników dodających swoje wątki.
 
Jeśli uczniowie nie notują na bieżąco, wówczas na zakończenie uczniowie mogą przenieść całą historyjkę na papier, pisząc opowiadanie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz