niedziela, 10 kwietnia 2016

EGZAMINACYJNE WYPRACOWANIA na papierowym Facebooku

Powracam ponownie do koncepcji wykorzystania motywu Facebooka na zajęciach z języka obcego,  tym razem w kontekście wykorzystania go do przemycenia poleceń do wypowiedzi pisemnych - tych egzaminacyjnych jak i pozaegzaminacyjnych, w grupach na każdym poziomie zaawansowania i wieku.


Facebookowy szablon sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju treści nieformalnych w postaci krótkich notatek czy maili do przyjaciela. Natomiast jeśli chodzi o wypowiedzi formalne, to w ich przypadku można wykorzystać szablon z logo stron BBC, CNN lub innych tematycznych (psychologicznych, filmowych, związanych z kulturą, itp.) i zachęcić tym samym uczniów do pisania tekstów w postaci artykułów, rozprawek czy recenzji.

Dodam, że poniższe szablony będą dostępne niebawem w nowej gazecie, 
którą wydaje Anna Popławska ;) 

ZAPRASZAMO CO MI DOKŁADNIE CHODZI?

1. przygotowujemy szablony
szablon wykonany na podstawie www.facebook.com
szablon wykonany na podstawie www.bbc.com


2. zamieszczamy na nim polecenie z pisania albo uczniowie sami zapisują treść instrukcji


Przykładowe zadanie pochodzi z podręcznika Egzamin gimnazjalny - Repetytorium. Poziom podstawowy i rozszerzony. Wyd. Express Publishing. Str. 11.

Przykładowe polecenie egzaminacyjne pochodzi z podręcznika Longman Repetytorium maturalne. Poziom rozszerzony. Wyd. Pearson. Rozdział:Nauka i technika. Str. 160.

3. uczniowie piszą co trzeba na zajęciach lub w ramach pracy domowej lub jakiegoś innego projektu
4. nauczyciel sprawdza prace i dla odmiany udziela komentarzy na dodatkowych szablonach w postaci okienek komentarzy z Facebooka lub szablonów charakterystycznych dla okien komentarzy w artykułach publikowanych online albo na "speech bubbles"
2 komentarze:

  1. Czy jest szansa, aby te szablony znalazły sie na stronie do pobrania w formie pdf?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Unknown ;) Tak jak najbardziej - czekam na informacje od Was co chcielibyście, aby było zamieszczone. Niedawno zapoznałam się z narzędziami udostępniania więc muszę nadrobić zaległości, na co też potrzeba mi czasu. Postaram się dzisiaj to zrobić ;) Pozdrawiam ;)

      Usuń