niedziela, 13 marca 2016

ZDJĘCIE Z TABLOIDA do utrwalania czasów się przyda

Właśnie pakuję się na jutrzejsze zajęcia. Będę chciała przeprowadzić rozgrzewkę mającą na celu przypomnienie czasów gramatycznych oraz innych struktur takich jak okresy warunkowe czy mowa zależna. 

Jeśli chodzi o czasy i ich zestawianie to proponowałam już sporo pomysłów, ale większość z nich wymagała mniejszego lub większego nakładu pracy włożonej głównie w przygotowania materiałów i ich wydrukowania czy kserowania. 


Ten pomysł natomiast jest bardzo prosty i szybki w obróbce. Jedyne czego potrzebujemy to zdjęcia ukazujące ludzi w przeróżnych sytuacjach. Jak zwykle bezcennym źródłem takich treści są na pewno gazety. Chyba, że mamy możliwość i chęci to przygotowujemy sobie bank takich ilustracji zaczerpniętych z różnych podręczników lub kart egzaminacyjnych.


Ja osobiście nie kupuję takich magazynów, ale proszę uczniów o dostarczanie ilustracji w miarę możliwości i po uprzednim skonsultowaniu tego z mamą (pocięte nowe wydanie gazety na pewno nie spotka się z jej aprobatą:D )

Zadanie przyda się maturzystom i gimnazjalistom przygotowującym się do egzaminów, ale również innym uczniom mającym problem w rozróżnianiu kontekstu użycia poszczególnych czasów.

Poniższe karty to przykłady. Możemy oczywiście ustalić inną mniejszą ilość struktur i dostosować polecenie do grup jakie nauczamy.


Alternatywą dla zdjęć będą też klatki z filmów. W trakcie oglądania wybranego video (np. Mr Bean) zatrzymujemy film  i zachęcamy uczniów do stworzenia zdań w docelowych czasach, uwzględniając ich poprawną formę i zastosowanie zgodne z przeznaczeniem każdej struktury.

AKTUALIZACJA:

"ZDJĘCIE Z TABLOIDA do utrwalania czasów się przyda" zdało egzamin - uczniowie 6 klasy SP przeszli przez pierwszą serię, w trakcie której utrwalali czasy: PAST SIMPLE - PRESENT SIMPLE - FUTURE SIMPLE. 
 
W drugiej rundzie za parę dni czeka ich układ: PAST CONTINUOUS - PRESENT CONTINUOUS - to be GOING TO.
 
Zadanie nie wywołało żadnych "łeee nieeee beee" więc mogę polecić ;)
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz