środa, 24 lutego 2016

KLEPSYDRA i LAMPECZKI vs PRZYIMKI CZASU

Wspomniana wcześniej klepsydra przydała się też w zadaniu utrwalającym przyimki czasu, i we współpracy z gwiazdkami lampeczkowymi oraz fiszkami przyimkowymi, przyniosła świetne efekty.A jak to się odbywało? 
Mniej więcej tak:

ZAPRASZAM
Sporo proponowanych pomysłów przekształcam w tak zwanym "praniu" 
i czasami spontanicznie wychodzą totalnie inne koncepcje. Wcześniej proponowałam utrwalanie przyimków za pomocą wskaźników.
Tym razem urozmaiciliśmy z uczniami utrwalanie przyimków tak:


POTRZEBOWALIŚMY
- klepsydry
- lampeczek
- obrazków z ilustracją kontekstu użycia danego przyimka
- karteczki z przyimkamiZADANIE nr 1
1. uczeń A miał przed sobą 3 lampeczki z 3 docelowymi przyimkami


2. nauczyciel lub inny uczeń B kładł przy lampeczkach odpowiednią ilustrację obrazującą kontekst danego przyimka


3. uczeń B dodatkowo trzymał klepsydrę pilnując czasu przeznaczonego na udzielenie odpowiedzi zwrotnej w postaci kliknięcia w odpowiednią lampeczkę4. kiedy stwierdziliśmy, że uczeń A wcisnął odpowiedni przyimek, dodatkowo tworzył on zdanie z użyciem całej frazy przyimkowej, 
np. I meet my friends on Monday. I don't go anywhere in summer.ZADANIE nr 2
1. para uczniów stoi przed zestawem obrazków ukazujących kontekst użycia przyimka


2. każdy uczeń ma połowę zestawu karteczek z przyimkami

3. na "start"  uczniowie wyciągają jedną z karteczek z przyimkiem, odczytują i kładą pod odpowiednim obrazkiem4. następnie tworzą zdania z tymi wyrażeniami5. trzeci uczeń może odmierzać czas na udzielenie odpowiedzi lub ułożenie zdania z przyimkami ... a po tych szaleństwach sprawdziliśmy działanie powyższych metod w zadaniach online:
2 komentarze:

 1. Witaj,
  Czy te lampki kupiłaś w jakimś markecie budowlanym? I czy wiesz z doświadczenia na jaki czas wystarczają takie baterie w środku? Powinny na dosyć długo.
  Pozdrawiam! http://szuflada-jezykowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie ;)
   Lampeczki były z rok temu w Biedronce. Miałam je dotychczas w domu i były używane sporadycznie i dwa razy jak po burzy odcięli prąd :D Teraz od tygodnia działam z nimi na lekcjach i przechodzą na prawdę wiele, i działają nadal ;) Są podobne na allegro pod nazwą "lampki dotykowe samoprzylepne".

   Usuń