czwartek, 10 grudnia 2015

1. MOTYWUJĄCE "DEMOTYWATORY"

Czy macie czasem wrażenie, że w trakcie "spikingów" wasza komunikacja z uczniami wygląda tak?Co zrobić, aby ci zastygli w bezruchu ze strachu lub znudzenia,  po usłyszeniu "Tell me about...", "What do you think ..." itp. ożywili się i stworzyli żywiołową wypowiedź?


 Zapraszam do pierwszej części propozycji pomysłów 
na kreatywne i mobilizujące zadania, 
zachęcające uczniów 
do otworzenia ich umysłów i ust.


MOTYWUJĄCE DEMOTYWATORY


 Każdy z nas posiadaczy konta na FB, codziennie napotyka liczne obrazki z przeróżnymi przesłaniami, powiedzonkami czy ilustracjami. Dlaczego nie wykorzystać ich na zajęciach? Oto propozycja:

a. tworzymy bazę takich właśnie obrazków
 

b. zachęcamy uczniów aby sami tworzyli takie bazy i wykorzystywali potem na zajęciach w formie prezentacji swoich pomysłów, do których przygotowują własne pytania do rówieśników (oczywiście najpierw,  proponujemy takie podejście pokazując w jaki sposób można wykorzystać te materiały)

c. różnorodność tematyczna takich grafik umożliwia nam dostosowywanie ich treści praktycznie do każdego tematu poruszanego na lekcjach oraz pozwala na manewry w obrębie każdej z grup wiekowych czy poziomów zaawansowania

Na przykład:

1. obieramy za cel tematykę związaną z internetem

2. w dogodnym dla nas momencie lekcji wprowadzamy zadanie
- prezentujemy obrazek
- dajemy uczniom chwilę do zastanowienia się nad jego opisem oraz interpretacją
- zachęcamy do stworzenia pisemnej lub ustnej wypowiedzi
- zadajemy dodatkowe pytania związane z tematem 3. jako zadanie domowe, możemy zachęcić uczniów do wyszukania podobnych ilustracji, zinterpretowania przekazu oraz przygotowanie do nich pytań kierowanych później do pozostałych uczniów; uczniowie mogą wydrukować te obrazki i w formie mini plakatu stworzyć kartę pracy; takie obrazki mogą być też wysyłane do nauczyciela, który, jeśli ma dostęp do narzędzi multimedialnych, prezentuje na lekcji ilustracje poszczególnych uczniów


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz